O niedźwiedziu, który służył w polskiej armii ::Szkoła Podstawowa w Miękini

O niedźwiedziu, który służył w polskiej armii

2021-09-22

Jesteście ciekawi misia, który został najprawdziwszym żołnierzem, pływał okrętem i latał balonem? Nasi uczniowie już go poznali. Posłuchajcie…

niedzwiedz-i-mis-ruchomy-obrazek-0040Miś Wojtek to prawdziwy żołnierz. Jego przygoda z polską armią rozpoczęła się w latach 40. XX wieku, kiedy trafił do wojska  jako niedźwiadek. Nasłuchał się tam wielu opowieści o Polsce, której nie znał, bo urodził się w innym kraju. Słuchał też o tym, jak ojcowie żołnierzy, z którymi służył walczyli w poprzedniej wojnie o to, by kiedyś wszyscy mogli wrócić do swojego kraju. Opisał to i arcyciekawie opowiedział Artur Guzicki, z którym spotkały się w Bibliotece Gminnej w Miękini klasy 3a i 3b.

Zwierzak dożył prawie 70 lat. W wojsku miał stopień kaprala, żeby dostawać racje  żywnościowe. Nosił amunicję i broń, narażał się jak każdy żołnierz. Towarzyszył żołnierzom do końca II wojny światowej, przeszedł z nimi cały szlak bojowy, a na koniec trafił do zoo w Szkocji.

Miś ma swój pomnik

Główny bohater książki „Podróże Misia Wojtka” spotyka w niej bohaterów prawdziwych, którzy przyczynili się do tego, że Polska odzyskała niepodległość. Wojtek, który spędził swoje życie w wojsku, jest znany, ma nawet kilka pomników, jeden z nich jest w Żaganiu. W książce z nudów z niego schodzi i wędruje do dworca głównego. Tam spotyka żołnierzy, których nigdy nie widział. Okazuje się, że trafił w czasy I wojny światowej i żołnierzy generała Józefa Hallera.

- A czy w książce jest też historia o przerwanym hejnale? – dopytywała Natalia Kirziejonek z 3a.  -Ta słynna legenda dotyczy bardziej zamierzchłych czasów, ale nasz miś wyruszy prawdopodobnie również w inne momenty historii, jak kraina Piastów i będzie spotykał się z tamtejszymi królami i książętami – zdradził w odpowiedzi pisarz.

Miś pływa

Miś trafia na wiele ważkich w historii Polski momentów, jak obrona Lwowa, w której biorą udział Orlęta Lwowskie, dzieci niewiele wówczas starsze od naszych trzecioklasistów. Zwierz zaciąga się też do marynarki wojennej w Pucku. Płynie okrętem Pomorzanin, kupionym za prywatne pieniądze przez późniejszego admirała. Pomimo niemieckich korzeni, kultury i języka, wojskowy ten był tak związany z Polską, że powiedział, że w dniu, w którym Niemcy napadły na Polskę, on zapomniał języka niemieckiego na zawsze – opowiadał Guzicki.

W Polsce były też wojska balonowe. Miś zaciąga się tam i odbywa balonowy rejs, by patrzeć z góry, gdzie są nieprzyjaciele. W tamtym czasie balony były bowiem wykorzystywane przez armię jako punkty obserwacyjne.

Miś salutuje

Wojtek to niejedyny taki wojskowy miś. Znana jest także niedźwiedzica polarna, Baśka Murmańska,  która nauczyła się salutować, gdy widziała wojskowy mundur. Kiedy przyprowadzono ją do Naczelnika Państwa Polskiego, Józefa Piłsudskiego,  stanęła na tylnych łapach, by również jemu oddać cześć. To wydarzenie zostało uwiecznione na fotografii.

https://edukacja.ipn.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/210/210-397227.jpg

Są też archiwalne, czarno-białe filmy z misiem Wojtkiem, np. z zapasów z żołnierzami. Niedźwiedź  zawsze chował pazury podczas takich zabaw, żeby nie zrobić krzywdy żołnierzom.

Miś jedzie do Paryża

Książka jest pięknie ilustrowana. Na jednym z obrazków są wielcy polscy patrioci Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Miś jedzie z nimi do Paryża, gdzie podpisywano traktakt pokojowy ustalając nowe granice kraju.

- Spotkali się w Wersalu z przedstawicielami innych zwycięskich państw, żeby umówić się, że wojny już nigdy nie będzie. Podpisali wówczas dokument znany jako traktakt wersalski. Kończył on I wojnę światową.  Nie wiedzieli jeszcze, że za 20 lat będzie druga, jeszcze okrutniejsza wojna – opowiadał pisarz. – A ta wojna była jeszcze gorsza, bo bez zasad – pochwalił się znajomością historii Jaś Lewandowski z 3a. – I chociaż podpisali ten dokument to i tak była II wojna… - zasmuciła się Maja Urynowicz z 3b.

Każda z postaci w książce jest prawdziwa – albo historycznie, albo żyje obecnie, podkreślał autor. Jednym z bohaterów jest Staś, który jest pierwszym czytelnikiem i recenzentem pisarza i podziękowaniu trafił do książki.

- Sprawdźcie to w internecie, historia  misia Wojtka jest uwieczniona na filmie! – zachęca autor i dodaje, że miś będzie spacerował także po innych okresach historii  Polski, w kolejnych książkach.

Anna Karda

 

 

 

Galeria

 


Szkoła Podstawowa

im. Orła Białego w Miękini

 

swiety-mikolaj-ruchomy-obrazek-0007

55-330 Miękinia,

ul. Szkolna 2

tel.71/7360071

fax.71/7360070

 

 

 

 

herb Gminy Miękinia Logo Szkoła Bez Przemocy Logo Pajacyk Logo Lulek Logo Napisz List

Rok szkolny
od: 2021-09-01 do: 2022-06-24