Organizm każdego człowieka produkuje różne ilości hormonów miłości, dlatego objawy zakochania mogą różnić się nasileniem u każdego z nas. Jedni nie mogą zebrać myśli, a inni wykonują swoje obowiązki bez zarzutu. Kiedy się zakochujemy, w organizmie wytwarzane są spore ilości fenyloetyloaminy (PEA).To ten związek chemiczny powoduje, że bicie naszego serca przyspiesza. Mocna tęsknota za ukochanym i nieprzerwane myślenie o nim/o niej to wynik działania dopaminy.
Dopamina działa podobnie do amfetaminy i sprawia, że nie widzi się wad drugiej osoby, a także obawiamy się ją stracić. Poziom namiętności spada po około 1,5 roku - 4 latach związku. Osoby, które uzależniły się od działania substancji wydzielanych przez organizm na początku związku zaczynają poszukiwać nowego partnera.
Duża część par buduje jednak stałe związki. Pomagają im w tym endorfiny, działające podobnie do morfiny. Endorfiny odpowiadają za poczucie bezpieczeństwa, szczęścia i spokoju. Wywołuje je najczęściej obecność partnera. Klasy 5c i 4a obchodziły ten dzień wesoło i słodko.
Były ciasta, babeczki i oczywiście serduszka. Wszyscy z uśmiechem na twarzy, byli dla siebie wyjątkowo mili. Życzymy wam w tym dniu tyle radości ile sami mięlismy przy jedzeniu pyszności z truskawkami!
Brenda Romaniuk-nauczyciel chemii