Najstarsze umalowane jajko pochodzi z Mezopotamii. W Egipcie motywem zdobniczym były skarabeusze, w Australii strusie, w Chinach kwiaty wiśni, a w Sudanie na jajkach pisano cytaty z Koranu. Do Europy zwyczaj malowania pisanek przynieśli Persowie. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki zostały odnaleziona podczas wykopalisk na Ostrówku w Opolu.
Jajko według kultury ludowej pełniło rolę talizmanu, który zabezpieczał przed złem. Było ono symbolem zdrowia, życia, miłości i płodności.
TechnikI ozdabiania jajek.
Kraszanki.
To jajka bez wzorków ,farbowane na jeden kolor w roślinnym wywarze. Łupiny cebuli nadają im kolor brązowy, buraki – różowy, szpinak czy pokrzywa – zielony, czerwona kapusta i owoce tarniny – niebieski, owoce czarnego bzu- czerwony, a kurkuma – żółty.
Pisanki
To jajka z wzorem z gorącego wosku. Podczas gotowania ozdobionych jaj w wodzie z barwnikiem wosk się stopi , a pokryte nim miejsca zostają nieufarbowane.
Drapanki – wydrapowanki
To jajka z wzorami wydrapanymi ostrym narzędziem na zabarwionej wcześniej skorupce. Technika ta wymaga dużo cierpliwości.
Nalepianki
To jajka ozdobione wycinankami z papieru. Najczęstszymi motywami są kwiaty lub koguciki. Odmianą wycinanki jest decupage, technika polegająca na przyklejaniu do jajek obrazków wyciętych z ze serwetek.
Oklejanki
To jajka, które okleja się sitowiem, płatkami kwiatów, włóczką i kawałkami tkanin.
Ażurki
To wydmuszki z wywierconymi wzorkami. Zdobienie skorupki jajka, z którego wydmuchano zawartość, wymaga wyjątkowej ostrożności, bo bardzo łatwo je uszkodzić.
Quiling
To popularna w Anglii papierotechnika, używana m. in. Do zdobienia jajek wielkanocnych. Paski papieru zwija się w spiralki i przykleja na skorupkach, tworząc kwiatowe lub abstrakcyjne wzory.
Polecam do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=YsWyCC8int8
https://www.youtube.com/watch?v=GW6i85aVEuQ
https://www.youtube.com/watch?v=EAV9uRZyDNc
Dorota Pstrowska