Tradycja malowania jajek ::Szkoła Podstawowa w Miękini

Tradycja malowania jajek

2021-03-30

Malowanie jajek to świąteczna tradycja ciesząca się dużą popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych. Skąd się wziął ten obyczaj? Chrześcijańska tradycja zdobienia jajek sięga 5000 lat wstecz, a wywodzi się z pogańskich obyczajów.

 pisanka-ruchomy-obrazek-0021Najstarsze umalowane jajko pochodzi z Mezopotamii. W Egipcie motywem zdobniczym były skarabeusze, w Australii strusie, w Chinach kwiaty wiśni, a w Sudanie na jajkach pisano cytaty z Koranu. Do Europy zwyczaj malowania pisanek przynieśli Persowie. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki zostały odnaleziona podczas wykopalisk na Ostrówku w Opolu.pisanka-ruchomy-obrazek-0051

Jajko według kultury ludowej pełniło rolę talizmanu, który zabezpieczał przed złem. Było ono symbolem zdrowia, życia, miłości i płodności.pisanka-ruchomy-obrazek-0012

TechnikI ozdabiania jajek.

Kraszanki.pisanka-ruchomy-obrazek-0071

To jajka bez wzorków ,farbowane na jeden kolor w roślinnym wywarze. Łupiny cebuli nadają im kolor brązowy, buraki – różowy, szpinak czy pokrzywa – zielony, czerwona kapusta i owoce tarniny – niebieski, owoce czarnego bzu- czerwony, a kurkuma – żółty.

Pisankipisanka-ruchomy-obrazek-0001

To jajka z wzorem z gorącego wosku. Podczas gotowania ozdobionych jaj w wodzie z barwnikiem wosk się stopi , a pokryte nim miejsca zostają nieufarbowane.

Drapanki – wydrapowankipisanka-ruchomy-obrazek-0047

To jajka z wzorami wydrapanymi ostrym narzędziem na zabarwionej wcześniej skorupce. Technika ta wymaga dużo cierpliwości.

Nalepiankipisanka-ruchomy-obrazek-0057

To jajka ozdobione wycinankami z papieru. Najczęstszymi  motywami  są kwiaty lub koguciki. Odmianą wycinanki jest decupage, technika polegająca na przyklejaniu do jajek obrazków wyciętych z ze serwetek.

Oklejankipisanka-ruchomy-obrazek-0065

To jajka, które okleja się sitowiem, płatkami  kwiatów, włóczką i kawałkami tkanin.

Ażurkipisanka-ruchomy-obrazek-0043

To wydmuszki z wywierconymi wzorkami. Zdobienie skorupki jajka, z którego wydmuchano zawartość, wymaga wyjątkowej ostrożności, bo bardzo łatwo je uszkodzić.

Quilingpisanka-ruchomy-obrazek-0061

To popularna w Anglii papierotechnika, używana m. in. Do zdobienia jajek wielkanocnych. Paski papieru zwija się w spiralki i przykleja na  skorupkach, tworząc kwiatowe lub abstrakcyjne wzory.

Polecam do obejrzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=YsWyCC8int8

https://www.youtube.com/watch?v=GW6i85aVEuQ

https://www.youtube.com/watch?v=EAV9uRZyDNc

Dorota Pstrowska


Szkoła Podstawowa
im. Orła Białego w Miękini

 

55-330 Miękinia,

ul. Szkolna 2

tel.71/7360071

fax.71/7360070

 

 

 

 

herb Gminy Miękinia Logo Szkoła Bez Przemocy Logo Pajacyk Logo Lulek Logo Napisz List

AKCJA ŻONKILE - 78 Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
od: 2021-04-18 do: 2021-04-19

Do wakacji zostało: 68 dni