Psycholog szkolny
mgr Iwona Godorowska

 

 

 

 

 

 

Drodzy Rodzice,

Nikt z nas nie opanował w sposób doskonały zdolności do rozwiązywania życiowych problemów. Zazwyczaj umiejętność ta jest niepełna.
Jednak musimy wiedzieć, że potrafimy rozwiązać niemalże każdy problem, jeśli poświęcimy mu odpowiednio dużo czasu.
Któż z nas może szczerze powiedzieć, że zawsze poświęca wystarczająco dużo czasu analizie problemów oraz łagodzeniu napięć w swojej rodzinie?
Kto z nas ma taką samodyscyplinę, by w odniesieniu do problemów rodzinnych, nigdy nie powiedzieć z rezygnacją: „ To przekracza moje możliwości” ?
Ale stojąc w obliczu jakiegoś problemu, często popełniamy jeszcze inny błąd – groźniejszy i bardziej destrukcyjny niż niecierpliwe dążenie do znalezienia łatwych i natychmiastowych rozwiązań. Jest nim żywienie nadziei, że PROBLEMY ROZWIĄŻĄ SIĘ SAME.
A problemy same nie znikają, należy je rozwiązywać.
Stawianie czoła problemom jest bolesne. Dobrowolna, wczesna konfrontacja z problemami, nim zmuszą nas do tego okoliczności – oznacza odłożenie na później czegoś przyjemnego lub mniej bolesnego i zajęcie się czymś nieprzyjemnym i bardziej bolesnym.
Jest to wybór cierpienia tu i teraz, z nadzieją na przyszłą nagrodę, zamiast kontynuowania bieżącej gratyfikacji w nadziei, że przyszłe cierpienia nie będą konieczne.
Każdy z nas wykazuje w pewnym stopniu taką niedojrzałość.
W każdej organizacji, instytucji, rodzinie itp. Bardzo często zdarza się, że przywódcy biernie przyglądają się problemom i nie robią nic, jak gdyby miały same zniknąć, jeśli poczeka się wystarczająco długo.
A my rodzice też jesteśmy przywódcami – przeważnie nienajlepiej przygotowanymi do swej roli – i mamy do wypełnienia zadanie równie złożone, jak kierowanie przedsiębiorstwem, czy dowodzenie armią.
Zdarza nam się, że obserwujemy problemy swoich dzieci całymi miesiącami, czy nawet latami, zanim podejmiemy, jakieś skuteczne działanie, jeżeli w ogóle je podejmujemy.
Gdy przyjdziemy do psychologa, pedagoga lub innej osoby, która ma nam pomóc, z problemem, który pojawił się 5 lat temu, często mówimy : „ myśleliśmy, że moje dziecko z tego wyrośnie”.
Wziąwszy pod uwagę złożoność procesu wychowawczego, trzeba przyznać, że decyzje rodzicielskie są trudne i że dzieci często „ z tego wyrastają”. Nie zaszkodzi jednak spróbować pomóc im wyrosnąć lub przynajmniej bliżej przyjrzeć się problemowi.
Dzieci „wyrastają”, ale nie zawsze. Im dłużej ignoruje się problemy dzieciństwa, tym stają się one poważniejsze i trudniej znaleźć ich rozwiązanie.
Pamiętając o tym, bądźmy uważni na nasze dzieci, kochający i odpowiedzialni!
Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, Twoje dziecko ma lęki, kłopoty w relacjach, jest smutne, apatyczne lub przeciwnie nadmiernie pobudzone i agresywne, moczy się, zanieczyszcza, jąka, zacina, nadmiernie się zajada lub odwrotnie nie je prawie nic, zacznij działać, bo życie mądre to rozwaga połączona z działaniem.
A ja ze swej strony zapraszam na wspólne przyglądanie się problemom i szukanie optymalnych rozwiązań.

Iwona Godorowska

telefon:717360082

 

Dzień Godziny
Poniedziałek 11:00-15:00
Wtorek 08:00-14:00
Środa 11:00-15:00
Czwartek 10:00-14:00
Piątek 08:00-12.00

Szkoła Podstawowa
im. Orła Białego

ul. Szkolna 2,

55-330 Miękinia,woj. dolnośląskie,

sp.miekinia@wp.pl

Tel.71 736 00 71

Fax.71 736 00 70

 

 

herb Gminy Miękinia Logo Szkoła Bez Przemocy Logo Pajacyk Logo Lulek Logo Napisz List

Rok szkolny
od: 2019-09-02 do: 2020-06-26

Do wakacji zostało: 244 dni