Pielgrzymka na Jasną Górę

2019-06-19

13 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pielgrzymce do Częstochowy, która została zorganizowana przez katechetkę Marzenę Śnieżek, ks. Proboszcza Waldemara Kocendę oraz wychowawców i opiekunów panie: Aleksandrę Dzierzę i Karolinę Gołąbek.

Głównym celem tego wyjazdu było ukazanie uczniom jednego z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i najważniejszego centrum pielgrzymkowego katolików w Polsce, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz wiele innych dzieł sztuki sakralnej, które stanowią w większości, dary wotywne wiernych.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć wieżę , która góruje ponad jasnogórskim zespołem architektonicznym i do niedawna była najwyższa  w Polsce - ma 106 m i 30 cm wysokości. Nad pierwszą kondygnacją umieszczony jest zegar, który co kwadrans wygrywa melodie pieśni maryjnych, a w innych okresach roku liturgicznego także kolędy i pieśni wielkanocne. Iglicę wieży wieńczy kruk z bochenkiem chleba w dziobie oraz metalowa chorągiewka z monogramem imienia Najświętszej Maryi Panny, a najwyżej znajduje się krzyż, którego palące się w nocy lampy są symbolem światła i mocy płynącej z tego świętego miejsca. Część uczestników naszej pielgrzymki podjęła próba dotarcia na szczyt wieży. Próba ta zakończyła się sukcesem, choć zmęczenie było ogromne, to radość jeszcze większa. Uczniowie na szczycie podziwiali piękną panoramę miasta.

Uczestnicy pielgrzymki zwiedzili Skarbiec Jasnej Góry oraz Wały Jasnogórskie, następnie brali udział w odsłonięciu cudownego obrazu i uczestniczyli we Mszy Świętej, po tych wydarzeniach udali się na obiad i lody, a także mogli dokonać zakupu pamiątek.

W drodze powrotnej umilały nam podróż  pieśni religijne. Za swoją wytrwałość wszyscy otrzymali różańce i zakładki do książek. Uczniowie wrócili  zadowoleni i pełni wrażeń do Miękini, gdzie czekali na nich rodzice.

   Podsumowując: pielgrzymka była fantastyczna. Na pewno uczestnicy chętnie pojechaliby do tego sanktuarium  po raz drugi. Takie wycieczki  długo się pamięta i  miło wspomina. Pielgrzymka pozostanie na zawsze w naszych sercach. Odwiedziliśmy w końcu jedno z najważniejszych w Polsce miejsc świętych.

M.Śnieżek

 

 

Galeria

 

 

Galeria


Szkoła Podstawowa
im. Orła Białego

ul. Szkolna 2,

55-330 Miękinia,woj. dolnośląskie,

sp.miekinia@wp.pl

Tel.71 736 00 71

Fax.71 736 00 70

 

 

herb Gminy Miękinia Logo Szkoła Bez Przemocy Logo Pajacyk Logo Lulek Logo Napisz List

Rok szkolny
od: 2019-09-02 do: 2020-06-26

Do wakacji zostało: 196 dni