Warsztaty detektywistyczne z wykorzystaniem serii książek Martina Widmarka i Heleny Willis „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”

2018-04-28

25 kwietnia uczniowie klas drugich brali udział w warsztatach detektywistycznych. Celem warsztatów był zachęcenie uczniów do czytania książek o dwóch młodych detektywach. Autorem książek jest szwedzki pisarz Martin Widmark, autorką ilustracji jest Helena Willis, która też pochodzi ze Szwecji.

Bohaterami serii są Lasse i Maja, którzy chodzą razem do szkoły, a po lekcjach prowadzą biuro detektywistyczne w małym szwedzkim miasteczku Valleby.

Do tej pory ukazały się 23 tomy z  serii  „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”  a w naszej bibliotece posiadamy  17 tomów.

Książki są przyjazne w czytaniu, dzięki licznym ilustracjom oraz dużej czcionce. Mają też poręczny format i są w twardych kolorowych okładkach.

Uczniowie klas drugich mieli okazję posłuchać trzech rozdziałów  książki „ Tajemnica diamentów” która rozpoczyna  cykl przygód Lassego i Mai.

Podczas czytania książki uczniowie poznali bohaterów;  Lassego i Maję, poznali ekwipunek detektywa, oraz poznali problem, z jakim zmagają się Lasse i Maja w naszej książce,  ale nie poznali  rozwiązania, mogli jedynie wysuwać hipotezy na temat tego, kto jest złodziejem diamentów.  

Po przeczytaniu trzech rozdziałów książki  uczniowie sprawdzali swoje umiejętności detektywistyczne w  zabawie  „ZEZNANIE ŚWIADKA”  Zadaniem dzieci było przyglądanie  się ilustracji  przez 30 sekund, która następnie została  zakryta, a dzieci odpowiadały na pytania o zapamiętane szczegóły, np. Czy złodziej miał koszulę w kratkę? (tak/nie).

Zabawa miała  pokazać, jak trudną pracę wykonuje detektyw, próbując odtwarzać fakty z wielu szczegółów, niezauważalnych dla innych.

Myślę, że to zachęci do samodzielnego sięgnięcia po książkę w celu uzyskania odpowiedzi.

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali do rozwiązania zadanie detektywistyczne .  Każdy , kto rozwiąże zadanie i zgłosi się do biblioteki otrzyma nagrodę.

Alicja Skoczylas – nauczyciel bibliotekarz

 

 

 

 

Galeria


Szkoła Podstawowa
im. Orła Białego

ul. Szkolna 2,

55-330 Miękinia
woj. dolnośląskie
sp.miekinia@wp.pl

Tel.71 736 00 71

Fax.71 736 00 70

 

 

herb Gminy Miękinia Logo Szkoła Bez Przemocy Logo Pajacyk Logo Lulek Logo Napisz List

Pamiętajcie! Zbliża się Dzień Babci i Dziadka
od: 2019-01-18 do: 2019-01-20

Do wakacji zostało: 152 dni
2019-01-19