Po czym rozpoznać szlachcica – czyli kostiumowa lekcja historii w naszej szkole

2017-10-08

Czy wiecie, że szlachcic podczas walki wyjmował ręce z rękawów, a najbogatsi panowie obwiązywali się pasami o długości nawet sześciu metrów? Wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Miękini – tak!

Uczniowie poznali najdrobniejsze szczegóły oraz ciekawostki z życia polskiej szlachty podczas piątkowego przedstawienia. Żupan to bardzo długa, choć na wskroś męska, suknia. Kontusz to właśnie płaszcz z rozciętymi rękawami, które umożliwiały swobodną walkę, a podobna do tłuczka buława jest symbolem  władzy – dowiedzieli się. Zobaczyli też różne rodzaje broni: szable, miecze z rękojeścią podobną do znaku krzyża czy rapiery o wyglądzie kurzej stopy. W szkoleniu z walki wręcz wziął udział miłośnik historii Oskar z 5a, natomiast zakuty w dyby Mateusz z 6a omal nie stracił głowy i żeby odzyskać wolność głośno obiecywał nauczycielom, że odtąd jego zachowanie i życie zmieni się na lepsze.

Dyby, dźganie mieczem to tylko część wymyślnych tortur, jakim byli poddawani średniowieczni wojowie i zwykli ludzie. Do tego repertuaru zalicza się też palenie włosów czy obcinanie różnych części ciała. Spalenie na stosie groziło oskarżonej o bycie czarownicą Izie z 6b, która – siedząc na najeżonym kolcami krześle – czekała na swojego wybawiciela. O jej wolność z zapałem walczył Przemek z 4a. Mina mu zrzedła gdy dowiedział się, że w ciągu miesiąca muszą wziąć teraz katolicki ślub.wink

Anna Karda

 

 

 

 

 

 

Galeria


Szkoła Podstawowa
im. Orła Białego

urlop-i-wakacje-ruchomy-obrazek-0130

 

ul. Szkolna 2,

55-330 Miękinia
woj. dolnośląskie
sp.miekinia@wp.pl

Tel.71 736 00 71

Fax.71 736 00 70

 

 

herb Gminy Miękinia Logo Szkoła Bez Przemocy Logo Pajacyk Logo Lulek Logo Napisz List

WAKACJE - życzymy wspaniałego wypoczynku
od: 2018-06-23 do: 2018-09-01

2018-07-20